TMGD EĞİTİMİ ALACAKLARIN DİKKATİNE!

Eğitim Alacakların Dikkatine

TMGD eğitimi alma düşüncesi olan kıymetli arkadaşlar!

Son günlerde TMGD hakkında basında ve sosyal paylaşım sitelerinde bazı yanlış bilgiler yada abartılı haberler üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk. Malumunuz üzere medyada çıkan tmgd ile ilgili haberler üzerine geçtiğimiz yılın Haziran ayında bu eğitim için yoğun bir başvuru yapılmıştır.

 

Sektörde TMGD belgesine ne kadar ihtiyaç var?

Haberde verilen bilgi 80 bin kişiydi. Ancak gerçek ihtiyaç oranını Bakanlık yetkilileri bu sayıya resmi açıklama yaparak ihtiyacın kısa vadede 16 ile 18 bin TMGD’ ye ihtiyaç olması yönündedir. Peki şuan belge alan kaç kişi var diye sorular gelmektedir. Aşağıda bu rakamı açıklayacağız.

14 Ocak 2016 Tarihi itibari ile TMGD olarak yetkilendirilen kişi sayısı: 4563 kişidir.

TMGD’ ye olan ihtiyaç sayısı; 16 ile 18 bin arası

Görüldüğü gibi şu anda 14 bin TMGD’ ye daha ihtiyaç olduğu görülmektedir. Tehlikeli Madde Faaliyet belgesi alan firmalar TMGD istihdam etme zorunluluğu vardır. Bu uygulama ülkemizde yeni başladığı için firmalar yavaş yavaş TMGD istihdam etmeye başlamışlardır.

TMGD olanlar bu işten ne kadar gelir elde ederler?

Bir TMGD beş farklı yerde danışmanlık yapabilir. TMGD’ ler basında yer aldığı gibi bir firmadan beşbin lira gelir elde edemiyor. Ortalama olarak bir firmadan (firmanın yapmış olduğu iş hacimine göre) 1000 TL. ile 5000 TL. arasında gelir elde edebilir. Örneğin 5000 TL. ücret veren firmanın kapasitesi çok büyüktür. Bu büyüklükteki firmanın işi de büyüktür. Böyle bir firmaya danışmanlık yapan bir kişi beş farklı yerde danışmanlık yapmaya zamanı yetmeyebilir. Küçük ve orta ölçekli bir firmanın bir TMGD’ ye ödeyeceği reel ücret 1500 TL ile 2500 TL arasında değişir.

TMGD sayısında kısıtlama olacak mı?

TMGD alan ve alanların sayısı ihtiyacı karşıladığında bir kısıtlamaya mutlaka gidilecektir.

Türkiye’ de şuan ihtiyaçtan fazla TMGD Eğitmenine yetki verilmemektedir. Ulaştırma Bakanlığı TMGD sayısında arz-talep dengesinin sağlanması yönünde politikalar izleyeceği görüşü hakimdir. Bu konuda bakanlık yetkilileri hassasiyet göstererek konunun takipçisi olduğunu bizzat vurgulamışlardır. TMGD eğitmenleri konusunda geliştirilen politikalar TMGD’ ler içinde yapılacak olup, bundan hiç şüphe duyulmaması gerekmektedir. Bizim görüşümüz ihtiyaçdan fazla TMGD olmayacaktır.

Bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

Saygılarımızla

Yeni Ümit Eğitim Kurumları Ltd.Şti.

 EĞİTİM BAŞLAMA TARİHİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

 EĞİTİMİ TAMAMLAYAN KURSİYERLERİMİZİN GÖRÜŞLERİ>>>

 YAYINLADIĞIMIZ KİTAPLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ>>>

 TANITIM VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ>>>

 YANGIN EĞİTİMİ İÇİN TIKLAYINIZ>>>