SRC Belgesi Almak İçin Nereye Müracaat Edilir?

 SRC Belgesi müracaatı

SRC belgesi kimler alabilir ve almak için nereye müracaat edilir?; SRC belgesi,  yük taşımacılığı ve tehlikeli madde taşımacılığı alanında faaliyet göstermekte olan sürücüler için geçerlidir. Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı kapsamında denetlenmekte olan SRC belgeleri 5 gruba ayrılmakta, sürücülerin psikoteknik, teorik ve uygulamaları eğitimlerden geçerek, mal ve yolcu taşımacılığında mesleki yeterliliğini tamamlanması sağlanmaktadır.

SRC Belgesi Alma Kuralları Nelerdir?

SRC belgesi kuralları, öncelikle adayların ehliyetinin olmasını kapsamaktadır. Ehliyetin sınıfına göre SRC belgesi grubu da ayrılmaktadır. Sürücülerin ticari alanda faaliyet gösterebileceklerini kanıtlayan bu belge, 5 gruba ayrılmaktadır.

  • SRC 1 Belgesi uluslararası ve yurtiçi taşımacılık alanında faaliyet göstermekte olan sürücüleri kapsar.
  • SRC 2 Belgesi Yurtiçinde taşımacılık yapan ticari araç sürücülerini kapsamaktadır.
  • SRC 3 Yurtdışı ve yurtiçi kargo ve elya taşımacılığı alanında faaliyet gösteren adaylara yöneliktir.
  • SRC 4 Yurtiçinde eşya ve kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösteren adaylar içindir.
  • SRC 5 Belgesi Tehlikeli ve zararlı madde taşımacılığı alanında ticari araç sürücülerini kapsamaktadır ve alınması zorunludur.
tmgd eğitimleri
TMGD Eğitim Tarihlerini İnceleyebilirsiniz.

SRC Belgesi Neden Gereklidir?

SRC belgesi neden gereklidir; Ticari araç kullanmakta olan sürücülerin uzun yolculuklar ve tehlikeli madde taşımacılığında mesleki yeterlilik sınavlarını vermeleri gerekmektedir. SRC belgesi grubuna göre faaliyet gösterilen alanda, sürücünün mevzuat öğrenmesi, iş ahlakı ve mesleki alandaki psikoteknik özelliklere göre takip edilmesi gerekmektedir. Hem uluslararası hem de yurtiçi alanda iş takibinin yapılması ve denetlenmesi için önemlidir.

SRC belgesi almak için gerekli olan başvuru işlemlerini bu alanda eğitim vermekte olan kurs ve danışmanlık merkezleri üzerinden yapabilirsiniz. Buradan SRC belgesi al seçeneğinden yararlanarak, belge için ders ve sınav tarihlerini takip etmeniz gerekmekte, sınavlarınızı geçtiğiniz takdirde belge almanız sağlanmaktadır.

SRC Sınavları Nasıl Yapılır?

SRC belgesi sınavları 11 il merkezinde yapılmaktadır. Sınavda sorular toplamda 50 olmakla birlikte SRC 5 sorularını içermez. Bu koşul diğer SRC grupları için geçerli olacak şekilde düzenlenmiştir. SRC 5 için toplamda 40 soru yer almaktadır. Geçme puanı ise bütün SRC sınavlarında 70 puan olarak hesaplanmaktadır.

Bizi Facebook ‘ta takip edebilirsiniz.